martie 12, 2014

USI INCHISE (1)

“Uitati-va cu bagare de seama la cele ce s-au petrecut pana in ziua de azi… uitati-va cu bagare de seama…” [Hagai 2:18]

Prima repriza a meciului de fotbal dintre Peru si Argentina se treminase la egalitate: 0-0. Dupa lovitura de deschidere din repriza a doua, multimea de pe stadion fierbea de emotie. Un entuziasm de nedescris clocoti printre spectatorii argentinieni cand mingea se opri in poarta peruanilor. Acestia insa nu se lasara batuti. Cu zece minute inainte de terminarea meciului, din gatlejul ragusit al celor 50.000 de spectatori se auzi un singur strigat: Gol! Gol! Gol! Bucuria a fost fara margini. S-a egalat!

Dar ce se intampla pe terenul de joc? Intre arbitru si jucatori avea loc un schimb aprins de cuvinte. Se auzeau vorbe de ocara si amenintari. Arbitrul din Uruguai nu acorda golul. El spunea ca fluierase cu putin timp inainte, pentru ca un jucator argentinian fusese faultat. Hotararea lui a declansat un tipat de manie si deceptie printre spectatori. Stadionul clocotea. Nelinistea masei de oameni se intensifica. In spatele  lor, vechiul vrajmas al omului, diavolul, era prezent la datorie. Arbitrul, complect neputincios, a fluierat intreruperea jocului. Ca urmare, furia si agitatia luara o amploare si mai mare. Mania multimii nu mai cunostea granite. Politia a inceput sa foloseasca gazele lacrimogene.